ביטוח רכב במקרה של אובדן מוחלט (טוטאל לוס) מהם התרחישים? איך מחשבים פיצויים ומה כדאי לעשות?

ביטוח רכב במקרה של אובדן מוחלט (טוטאל לוס) מהם התרחישים? איך מחשבים פיצויים ומה כדאי לעשות?

2560 1920 תן לי - השוואת ביטוחים

התמודדות עם ההשלכות של תאונת דרכים יכולה להיות מאתגרת גם ללא פגיעות בנפש, כאשר, למרבה הצער, ההתרסקות הייתה קשה מספיק כדי לסתום את הגולל על הרכב.

כמה פעמים שמעתם את הביטוי טוטאל לוס? כשהביטוח קובע שהרכב שלכם במצב אובדן מוחלט (total loss), אתם אמורים לוודא שהביטוח יציע לכם תגמול הולם. לשם כך, חשוב שתבינו מה קובע מצב של טוטאל לוס לרכב? ואיך קובעות זאת חברות הביטוח?

מהי קביעה של טוטאל לוס?

לעתים, האופן שבו חברת הביטוח קובעת שהרכב שלכם הוא טוטאל לוס יכול להיות מבלבל כי קריטריונים רבים משמשים את חברות הביטוח לקביעה:

  • לקביעה שמצב הרכב הוא אובדן מוחלט.
  • ולקביעת גובה סכום הפיצוי המגיע לכם.

בדרך כלל, חברת הביטוח תכריז על רכב כעל אובדן מוחלט כאשר עלויות התיקון של המכונית הן יותר מ-60 אחוזים מערכה הנוכחי. למען האמת, מי שקובע זאת הוא שמאי מטעם חברת הביטוח והוא מתייחס בהערכתו אך ורק לאביזרי הרכב המקוריים שהציע היצרן, ולא לוקח בחשבון את התוספות שבחרתם להוסיף לרכב שלכם.

אם אתם רוצים לבחור בשמאי אחר, חברת הביטוח מאפשרת ללקוחות שלה להזמין שמאי אשר נמצא ברשימת שמאי הרכב שמספקת חברת הביטוח.

מה קובע שהרכב במצב של אובדן להלכה?

כאשר הפגיעה ברכב מוערכת כ- 50-40 אחוזים מערכו, זה לא נחשב לאובדן מוחלט, אלא לאובדן להלכה. במצב זה די ברור שלא משתלם להתחיל להשקיע ולתקן את המכונית. אם כך, מה יכולה להציע לכם חברת הביטוח במקרה זה?

לפעמים, הדרך להרוויח משהו מהרכב היא על ידי מכירת רכב לפירוק לאחד מסוחרי המכוניות. חברת הביטוח תקבל מהסוחר את התשלום עבור הרכב שלכם, ותעביר לכם את מלוא הפיצוי עבור הרכב שנפגע, בהתאם לפוליסת ביטוח הרכב שלכם. במקרה זה תירשם ברישיון הרכב הערה המציינת שהוכרז כאובדן להלכה.

מה קורה כשהוכרז שהרכב הוא טוטאל לוס?

אם נקלעתם לתאונה והמכונית שלכם ניזוקה, הדבר הראשון שעליכם לעשות זה לוודא שאתם בסדר והנוסעים שלכם לא נפגעו. לאחר מכן, עליכם להתקשר בהקדם האפשרי לחברת הביטוח שלכם.

כאמור, חברת הביטוח תשלח אליכם שמאי רכב שיעריך את הנזק שנגרם למכונית שלכם ויקבע אם הנזק הוא מספיק גדול כדי להכריז עליה כעל אובדן מוחלט. השמאי גם יקבע את גובה הפיצוי שתקבלו מהביטוח, לפי שווי הרכב שהפך לטוטאל לוס.

כיצד מחשבות חברות הביטוח את ערכה של מכונית שהוכרזה כטוטאל לוס?

חברת הביטוח מסתמכת על מחירון רכב, כדי לקבוע את הסכום שיקבל מבוטח שהרכב שלו הוכרז כטוטאל לוס. מחירון זה כולל פירוט של מספר משתנים אשר משפיעים על ערכה של המכונית, כמו קילומטרז׳ או תוספות שונות שהותקנו ברכב.