ביטוח נסיעות

לפני נסיעה לחו"ל – נסיעה מכל סיבה שהיא – נדרשות הכנות לא מעטות. אחד מהדברים המרכזיים עליהם יש לתת את הדעת נוגע ברכישה של ביטוח נסיעות מתאים שיעניק כיסוי לטובת פגיעות גוף או רכוש במשך השהות. ברוב המקרים, הרכישה תתבצע בדרך סוכנויות ביטוח או חברות. אלם לאחרונה, עושה רושם ששחקנים אחרים ייכנסו למגרש המשחקים.

לפני שנים ספורות התקבלה החלטה אצל משרד המפקח על הביטוח על שינוי משמעותי בתחום הפעיל של ביטוח נסיעות חו"ל. החלטה זו קובעת שקופות חולים וסוכנויות נסיעות לא יוכלו יותר למכור במישרין פוליסות ביטוח ללקוחותיהן, מהעיקרון על-פיו גופים אלו אינם אמורים לעסוק בשיווק מוצרים מסוג זה ללקוחות. ההיגיון העומד מאחורי קביעה זו הוא החשש שהשיווק עלול להטעות את המבוטחים ולגרום להם לחשוב שההצעה מתחשבת בתיק הרפואי שלהם, ועל כן גם מתאימה להם. בנוסף, לעיתים נלקחות עמלות בגובה שאינו תמיד הוגן כלפי הלקוחות.

פוליסות ביטוח נסיעות – מי יכול למכור?

החלטה שינתה בפועל את חוקי המשחק. היא מתירה את הפעילות בתחום לחברות הביטוח הישראליות. החברות תורשנה לבצע מכירת פוליסות ביטוח כאלו ולשלם עליהן את העמלות הנדרשות, אולם רק עבור סוכני ביטוח מורשים.

על אף האמור, החלטה זו אינה מבטלת לגמרי את מעורבותן של סוכנויות הנסיעות או קופות החולים. חברות הביטוח תוכלנה ליצור קשר עם גופים אלו רק בתנאי שאותם גופים לא יקבלו טובות הנאה בשל כך. זאת ועוד, נאסר על החברות לעסוק בפרסום או מיתוג פוליסות, או לתגמל את הרוכשים פוליסה כלשהי.

חברות כרטיסי האשראי – מה איתן?

ניתן לרכוש כיום ביטוח נסיעות גם באמצעות חברות האשראי, ולרוב באמצעות שיחת טלפון פשוטה. ביטוח כזה יכול להינתן ללא תשלום נוסף, אולם הוא לרוב לא יעניק כיסוי מספק בחינת גובה התשלום והמקרים הרפואיים הנכללים בפוליסה.

במה לבחור?

מההחלטה האמורה לעיל, ניתן להבין שרכישת ביטוח תבוצע, במרבית המקרים, בידי חברות הביטוח, ללא כל תיווך של גורמים אחרים. טמונים בכך יתרונות לא מעטים. ראשית כל, פוליסות ביטוח של חברות הביטוח הן רחבות ומכסות מקרים רבים ביותר. הן נועדו לאפשר מענה לכל תרחיש, תוך התאמה למאפיינים יסודיים של הרוכש.

מלבד זאת, יצוין שהפוליסות המוצעות ברוב המקרים שייכות ממילא לחברות הביטוח. בפנייה ישירה לחברת ביטוח, ניתן לקבל הבנה מלאה של התמונה. בכדי לבצע בחירה מושכלת וחכמה, רצוי לבצע השוואת מחירים בין התכניות השונות, זאת מאחר שלא פעם מתגלים פערי מחירים בני עשרות אחוזים.

בכל מקרה, רצוי לקרוא לעומקה את פוליסת הביטוח, על סעיפיה השונים, מבלי לוותר על קריאת האותיות הקטנות. כל הסכם כולל מאפיינים שונים, תנאים מוגדרים לכיסוי, פיצויים בגובה שונה וכן דרך התנהלות שונה עם הגוף המבטח. קראו את המסמך כולו לעומקו ובצעו את הבחירה תוך התחשבות מרובה ביעדים והמטרות של הנסיעה.

היכן להתחיל?

כמו תמיד, רצוי להתחיל בביצוע סקר מקיף בין חברות הביטוח השונות ולרשום את הנתונים החשובים. תוכלו להכין טבלה עם רשימת שאלות ופרמטרים שיסייעו לכם בהשוואה. לעיתים שיחת טלפון קצרה תספק לכם את המידע הנדרש ותסייע לכם לסיים את ההשוואה תוך דקות ספורות ולהגיע למסקנה הסופית בדבר חברת הביטוח והפוליסה הנבחרות.