כל מה שרציתם לדעת על כפל קצבאות ביטוח לאומי

כפל קצבאות ביטוח לאומי – כאשר אתם שומעים את המושג ביטוח לאומי, על מה אתם חושבים? לא כולם באמת מבינים לעומק את המשמעות של המוסד הזה וחשוב להכיר אותו כראוי.

כאשר אתם שומעים על מגוון הסיטואציות הבירוקרטיות עם ביטוח לאומי, על מנת להבין במה מדובר, נעשה לכם היכרות לפני הכל עם המוס החשוב הזה, ולאחרי כן נדאג להסביר לכם את כל מה שאתם צריכים לדעת על כפל קצבאות ביטוח לאומי שנמצא בכותרות לא מעט לאחרונה.

ביטוח לאומי – נעים להכיר

ביטוח לאומי הוא למעשה מנגנון ממשלתי שהמטרה שלו היא סיוע לתושבי המדינה ברמה הכלכלית בהתאם לצרכים האישיים שלהם.

ברוב המדינות בהן קיים ביטוח לאומי, המוסד מבוסס על גבייה של תשלומי חובה המנוכים מההכנסה של העובדים בין אם שכירים, ובין אם עצמאיים. ישנן גם פעמים בהן החייבים לביטוח לאומי הם כלל אנשים שגם אינו עובדים.

ביטוח לאומי מעניק מגוון של אלמנטים שירותיים לסיטואציות בהן המצב מחייב תשלומים וזיכוי כלכלי:

 • אבטלה – הסיבות לאבטלה הן מגוונות ויכולות להתחיל בפיטורין, תאונות עבודה, מחלות ועד להתפטרות מרצון. במקרה של התפטרות מרצון דמי האבטלה אינם מידיים.
 • אסונות משפחתיים – מוות במשפחה, קצבת שאירים, מענקי פטירה ודמי קבורה. לכל אלה יש זיכויים כלכליים מטעם ביטוח לאומי וחשוב להכיר מה מגיע לכם ברמה האינדיבידואלית.
 • מחלות ונכות – במקרה של נכות לידה, או מחלות קשות, או נכויות בגלל תאונות ביטוח לאומי מעניק זיכוי כלכלי בהתאמה אישית. כאשר מדובר על נכות מטעם ארגון נכי עבודה ישנו גם אלמנט של ביטוח חיים שחשוב לבדוק.
 • פרישה לפנסיה – תשלומי קצבת אזרחים וותיקים מטעם ביטוח לאומי, וזאת לאחר פרישה לגמלאות.
 • היריון – ביטוח לאומי מזכה כלכלית בשל שמירת היריון וחופשות לידה.
 • נפגעי טרור – במקרה של פגיעה בשל מלחמה או בשל פעולות טרור ביטוח לאומי מכיר בכך ודואג לזיכוי כלכלי מתאים. יש לבדוק ביטוח תכולה בשל פגיעות טרור במבנים ונכסים.
 • משפחות הזקוקות לסיוע – סיוע למשפחות בקצבת ילדים מוגדלת, דמי מזונות ובכלל משפחות מצוקה.

ללא ספק לביטוח לאומי תפקיד משמעותי בחברה הישראלית כאשר חלק מהתמיכה היא מוגבלת בזמן. למשל, אבטלה אי אפשר לקבל לכל החיים אלא אך ורק לתקופת זמן מוגבלת. מענק לימודים הינו חד פעמי, קצבאות הנכות הן לכל החיים, קצבאות הזקנה הן לכל החיים החל מיום הפרישה וישנם גם תשלומים חד פעמיים כמו מענקים שונים או תשלומים לנשים אחרי לידה ועוד.

כל תשלום מותאם למצב הכלכלי של המבוטחים וישנם אלו שאינם מותנים כלל במצב כלכלי אלא מיועדים לתמיכה בלבד. חלק מהקצבאות מיועדות לשכירים בלבד, חלק לעצמאיים בלבד וחלק גם לשכירים וגם לעצמאיים כאחד. בזמן שכל אחד ואחת מאיתנו מחפשים ביטוח חובה הכי זול וכולנו למעשה נלחמים על חיי רווחה נוחים ושלווים, ישנם אלו שנלחמים על כפל הקצבאות שיכול להפוך את החיים שלהם מחיי הישרדות, לחיי נוחות.

המנגנון הוא לוודא באופן הכי מקסימלי את הזכאות והתמיכה לכלל תושבי ישראל על כלל האוכלוסיות שבה. כאן נכנסת לתמונה בדיקת כפל ביטוחים בשל התיקון שבא לסייע לכלל האוכלוסיה בישראל עוד מתקופת הקורונה, ומיד גם תבינו מהו המושג, ולמי הוא מתייחס.

הבשורה, ניתן לקבל כפל קצבאות

אם כך, בין אם חשבתם על מענק לימודים ביטוח לאומי הוא ללא ספק הכתובת ובין אם אתם חושבים על קצבאות קבועות יותר, חשוב להכיר היטב את התיקון בחוק. בפברואר 2022 יצא שר האוצר בזמנו, אביגדור ליברמן, בהצהרה שתשלום כפל הקצבאות שעליו הוחלט ימשיך גם בשנת 2022 וזאת בשל נגיף הקורונה שהשפיע על כל מהלך חיינו, וגם על המשק הישראלי.

משמעות הצעד הזה שנמשך גם אל שנת 2022 היא שהזכאים לקצאות האבטלה יהיו זכאים במקביל לכך גם לקצבאות הנכות, הפנסיה, מזונות, הבטחת הכנסה וימשיכו לקבל את כל הקצבאות, במקביל לקצבאות האבטלה ממש בדומה לשנתיים שלפני 2022. תקופת הקורונה הביאה עמה לא מעט חששות, לא מעט אזרחים פנו לפתוח קופות גמל שונות ולהתחיל לברר על חסכונות שונים לקרא מצבים בדיוק כאלו.

הצעד הזה הצליח למנוע מאנשים רבים להחזיק את הראש מעל המים ולהמשיך לכלכל את עצמם ואת היקרים להם בכבוד.

ביטול האיסור על כפל קצבאות ביטוח לאומי

עוד בתקופת הקורונה המוסד לביטוח לאומי אפשר לקבל דמי אבטלה בתור כפל ביטוח וזאת במקביל לקצבאות הקיום שהינן הנכות והזקנה. רק לאחרונה הודיע יואב בן צור, שר העבודה, שהאפשרות הזו יכולה להפוך לקבועה ואף ישלבו אותה בחוק ההסדרים.

ההחלטה לאפשר בצורה קבועה את כפל הקצבאות של קצבאות הקיום ודמי האבטלה באה מתוך מהלך מושקע לסייע לכלל האוכלוסיות בישראל. בשנת 2022 עמד היקף הזכאים לכפל קצבאות על 6,500 משפחות. עלות ההטבה הוערכה על ידי מנהל המחקר של ביטוח לאומי בסך של עד 70 מיליון ₪ לשנה. התיקון כבר נכנסת לכנסת וזאת במסגרת חוק ההסדרים.

זוהי הוראה שהחלה עוד בתקופת הקורונה, ועל פי הוראה זו דמי אבטלה שולמו בנוסף לשאר הקצבאות בתיקון כפל ביטוחים שמסייע למגוון האוכלוסיות בישראל. ביניהן, קצבת נכות כללית, קצבאות אזרח וותיק, קצבאות שארים, מזונות וקצבאות הבטחת הכנסה. עוד מאז כל ניסיון לבטל את הוראה זו הביא למחאות קשות ופנימיות בתוך האוכלוסיה הישראלית.

ההוראה לא בוטלה למרות החשש במשרד העבודה היה מכך שאנשים יחשבו שלא לעבוד בשל כפל הקצבאות, אך חשש זה היה לא מציאותי כי אכן המציאות הוכיחה אחרת.

על פי שר העבודה, יואב בן צור, דמי האבטלה אינם קצבה היות והם זמניים ועל כן הם צריכים להינתן לכל מפוטר. עוד ציין שר העבודה כי התיקון לחוק יוכל להבטיח לקשישים נשים חד הוריות, מקבלי הבטחת הכנסה ושאר האוכלוסיה הזקוקה לכך את הביטחון שהם לא יכנסו לסטטיסטיקת העוני בשל פיטורין.

מיהם הישראלים שייהנו מההטבה של מענקים כפולים

התיקון בחוק מבטיח שקשישים, נשים חד הוריות, בעלי נכויות ואף מקבלי הבטחת הכנסה יכולים להיות רגועים ושלווים כי אם יפוטרו, הם יוכלו להמשיך ולקבל כפל קצבאות ביטוח לאומי ולא יאלצו לעבור בדיקת כפל ביטוח שתקזז מההכנסות החודשיות שלהם.

המקרים בהם המבוטחים עונים על התנאים לזכאות הם בעיקרם:

 • קצבת זקנה: את קצבת הזקנה אפשר לקבל במקביל לדמי האבטלה, וזאת בהתאם לתנאים וההגבלות שנקבעו מראש. כמו גם במקביל לדמי פגיעה בעבודה, דמי שיקום, דמי תאונות אישיות, דמי נכות כללית, דמי קצבת ניידות ואף קצבת השאירים. לא תתקבל קצבת זקנה במקביל לקצבת נכות מהעבודה.
 • קצבת דמי שיקום: את קצבת דמי השיקום אפשרי לקבל במקביל לקצבאות האזרח הוותיק, ניידות, נכות כללית, נכות מעבודה ואף דמי האבטלה. לא אפשרי לקבל את הקצבה במקביל לקצבת נכות מיוחדת לנכים מעבודה, או במקביל לקצבאות הסיעוד השונות בדרגתן.
 • קצבת דמי פגיעה מעבודה: קצבה זו ניתנת במקביל לקצבת אזרח ותיק, קצבת שיקום, קצבת הבטחת הכנסה, קצבת נכות מעבודה, קצבת שירותים מיוחדים לנכים בקושי גבוה, קצבת שאירים, קצבת סיעוד אך לא במקביל לקצבה בשל תאונה אישית.
 • קצבת דמי תאונה אישית: תינתן במקביל לדמי האבטלה, לקצבת הזקנה, לקצבת הנכות הכללית, לקצבת הניידות, לקצבת נכות מעבודה, לקצבת השאירים, לקצבת שירותים מיוחדים לנכים בקושי גבוה. אך לא תתקבל במקביל לדמי פגיעה מהעבודה.
 • הבטחת הכנסה: קצבת הבטחת ההכנסה אפשר לקבל במקביל לדמי פגיעה מהעבודה, דמי שיקום, קצבת ניידות, וקצבת שירותים מיוחדים לנכים בקושי מוחמר וגבוה.
 • קצבת ניידות: קצבת הניידות ניתנת במקביל לקצבת זקנה, דמי אבטלה, דמי פגיעה מהעבודה, דמי השיקום, דמי תאונות אישיות, הבטחת ההכנסה, קצבת נכות מעבודה, קצבאות הסיעוד, קצבאות השאירים, נכויות כלליות ואף קצבת שירותים מיוחדים לנכים בקושי גבוה.
 • קצבת נכות כללית: קצבה זו ניתנת במקביל לקצבת זקנה, קצבת ניידות, קצבת הסיעוד, דמי אבטלה, דמי שיקום, נכויות קשות אך לא במצב של קצבת נכות מהעבודה.
 • קצבת נכות מעבודה: את קצבת נכות מעבודה מקבלים במקביל לדמי השיקום, דמי התאונה האישית, קצבת ניידות, דמי אבטלה, נכות כללית, שירות מיוחד לנכים קשים אך לא ניתן לקבלה במקביל לקצבאות הנכות הכלליות, ולקצבאות השאירים.
 • קצבת סיעוד: קצבת הסיעוד ניתנת במקביל לדמי האבטלה, לקצבאות הזקנה, קצבאות הניידות, קצבת נכות כללית, קצבאות נכות מעבודה אך אל במקביל לקתצאות לשירות מיוחד לנכים קשים או לנכה מעבודה.
 • קצבת שירותים מיוחדים לנכים קשים: קצבה זו ניתנת במקביל לקצבאות וותיקים, דמי האבטלה, פגיעה מעבודה, דמי תאונות אישיות, הבטחת ההכנסה, קצבאות ניידות, קצבאות נכות כלליות, קצבת נכות מעבודה, קצבאות שאירים אך לא במקביל לקצבאות הסיעוד או קצבאות מיוחדות לנכים מעבודה.

ברור שכל הסיטואציה מאד מבלבלת, ישנם אנשים שאינם חיים אך ורק מקצבאות הביטוח הלאומי. לא מעט מבוטחים גם בחברות השונות כמו מנורה מבטחים טלפון המאפשרות פוליסות שונות. אך בד בבד, חשוב כן להיות מעודכנים בכל הזכאויות הרלוונטיות המגיעות לכם.

כל הקצבאות, גם אלו הניתנות באופן מבודד וגם אלו הניתנות בתור כפל ביטוחי ניתנות אך ורק באופן אינדיבידואלי המותאם לצרכים, למצב הכלכלי, או ללא תנאי כלכלי למבוטחים ובהתאם לסטטוס האישי. חשוב שתבדקו כל קצבה וקצבה בהתאם למצב הפרטני שלכם.

כפל קצבאות ביטוח לאומי – שאלות ותשובות

 • מהו חוק כפל קצבאות? חוק כפל קצבאות הוא תיקון שהוצע על מנת לאפשר לזכאים לקבל במקביל לדמי האבטלה בזמן פיטורין גם את הקצבאות הקבועות שלהם וגם את הקצבה הזמנית של דמי האבטלה. התיקון בא לאפשר לזכאים חיים מכובדים ורגועים והחל בתקופת הקורונה, ונמשך גם כעת בשנת 2023 לאחר שהוצע באופן קבוע כך האזרחים באמצעות בדיקה פשוטה יוכלו לדעת האם מגיע להם כפל קצבאות.
 • באלו מקרים ניתן לקבל כפל קצבאות? המקרים בהם אפשר לקבל כפל קצבאות הם אינדיבידואליים ומותאמים לצרכי המבוטחים ועל סמך הסטטוס האישי בו הם נמצאים בין אם היריון, נכות כללית, אזרחים וותיקים ועד למפוטרים שהינם גרושים, אלמנים או חלילה משפחה שכולה. כל מקרה יש לבחון לגופו מול הגורמים הבירוקרטים המתאימים.
 • האם אפשר לקבל קצבת אבטלה וגם קצבת נכות? חשוב לעשות השוואה מדויקת. קצב נכות כללית מתאפשרת גם במקבלי לקצבאות הניידות, קצבאות הסיעוד, דמי האבטלה ודמי שיקום. אך אינה מתאפשרת במצב של קצבת נכות מעבודה.
 • כיצד עשויה להשפיע הכפלת קצבאות הביטוח הסוציאלי על האוכלוסייה המבוגרת בישראל? כשקצבת הביטוח הסוציאלי מוגברת, מתרחש גיבוש תקנות הפנסיה של האוכלוסייה המבוגרת. הכניסות הפנסיוניות מתרחבות, ובכך יש תמיכה כלכלית מורחבת לאנשים בגיל הפרישה. דבר זה עשוי להקל על העומס הכלכלי והחברתי של האוכלוסייה המבוגרת ולסייע להם לתמוך בצרכיהם הבסיסיים, כמו דיור, אוכל וטיפוח בריאות.

תוכן עניינים

ביטוח איילון

ביטוח איילון לחיים רגועים יותר

ביטוח איילון מציעה כיסויים ביטוחיים שונים לסיכונים שונים – החל מנכות, דרך אובדן כושר עבודה ועד חלילה מוות. בהקשר הזה, תחום ההתמחות של איילון בהחלט

ביטוח השתלות בחו"ל

ביטוח השתלות בחו”ל

ביטוח השתלות בחו”ל – מתעניינים בפוליסת ביטוח בריאות שמספקת כיסוי עבור ביטוח השתלות בחו”ל? לא ברור לכם מה ההבדל בין הפוליסות השונות של קופות החולים

להמשך הודעת ווטסאפ מלאו פרטים!

קבל שיחת ייעוץ חינם!

מלא/י את הטופס מטה, וניצור איתך קשר בהקדם.