ביטוח לקטנוע

ביטוח לקטנוע

ביטוח לקטנוע – בשנים האחרונות, עלייה חדה חלה במחירי תכניות הביטוח לרכבים דו-גלגליים, מה שהוציא אלפי אופנוענים וקטנוענים להפגנות בכבישים וברחובות העיר והכפר. תחום ביטוח הרכב נמצא תחת פיקוחו של משרד האוצר וגם של המפקח על הביטוח. המחירים הגואים מקורם בהחלטת המפקח על העלאת מחירי הביטוח, ההיגיון מאחורי ההחלטה הוא שבעלי קטנוע נפגעים יותר בתאונות והם בעלי סיכוי רב יותר להיהרג ביחס לנהג הנוהג במכונית. יש הטוענים שאותו מפקח דואג לישבנן של חברות הביטוח ולאינטרסים הצרים שלהן.

ביטוח חובה לקטנוע

הנסיקה במחירי הקטנועים הביאה למחירים קרוב לאחידים עבור כל קטנוע עד נפח מנוע 500 סמ"ק. כאשר עד לפני כשנתיים עלה ביטוח חובה עבור קטנוע 50 סמ"ק כ-1,000 שקלים, הרי שבימינו מדובר על מחיר של כ-3,000 שקלים – בדומה לעלות ביטוח לדו-גלגלי כבד משמעותית. הדבר הביא לצניחת מחירי הקטנועים בנפח מנוע 50 סמ"ק. היתרונות היחידים של קטנוע 50 סמ"ק כבר אינם קיימים, למעשה. בעוד שפעם תהליך הוצאת רישיון היה כרוך בשיעורים בודדים ובמבחן שליטה פשוט, הרי שכיום תהליך זהה מקנה רישיון נהיגה עד 125 סמ"ק.

יצוין כי בשאר מדינות העולם מקדמים נסיעת רכב דו-גלגלי על הכביש, שהרי אלו מזהמים פחות, מסייעים בהקטת עומסי תנועה ואינם מוסיפים על בעיות חניה קיימות בעיר הגדולה. בישראל, מסיבות לא ברורות (או שכן), הוחלט להעלות מחירי ביטוח חובה, כך שעלות הקטנוע הופכת לעיתים נמוכה מזו של הביטוח. מצב זה עשוי להביא למצב בו בעלי קטנוע יימנעו מביטוח חובה וייחשבו עבריינים על-פי חוק. הוא הבוחר לרכב על קטנוע עושה זאת גם משיקולים כלכליים. העלאת מחירים זו הופכת את רכישת הקטנוע לבלתי כדאית. למשל, סטודנטים שאינם מסוגלים לממן רכב, מסתייעים בדו-גלגלי; העלאת המחירים פוגעת בהם ובאוכלוסיות אחרות מעוטות יכולת.

אין לרוכב קטנוע אפשרויות רבות בבחירת חברת הביטוח שתעניק לו ביטוח לקטנוע. חברות ביטוח מעטות מאוד כוללות תכנית ביטוח חובה לדו-גלגלי.

חשוב גם לדעת שבנוסף לביטוח חובה לדו-גלגלי, בדומה לכל רכב, אפשר להוסיף ביטוח צד ג' המגן בפני פגיעה ברכבו או ברכושו אל אדם אחר. ניתן להוסיף גם ביטוח מקיף שכולל בתוכו ביטוח צד ג' ומגן בפני נזקי רכב או רכוש של בעל האופנוע.

סטטיסטית, קל להבחין בכך שמספר האופנועים המעורבים בתאונות גדול יחסית ולפיכך יש לדאוג מיידית עם רכישת הרכב הדו-גלגלי לבטחו ולהיות מוגן מכל כיוון אפשרי. טרם רכישת הפוליסה, מומלץ בחום רב לקרוא את הסעיפים בקפידה ולהבינם לעומק. רצוי גם להיוועץ בבעל מקצוע המתמחה בעולם זה של ביטוח רכבים דו-גלגליים ולהתאים את הפוליסה המתאימה ביותר לאופנוע, שתמנע מהנהג לשאת בנזקים כלכליים כבדים בכל מקרה בלתי צפוי.

ביטוחים נוספים שיכולים להיות רלבנטיים עבורך: