ביטוח מנהלים

לבחון את תנאי הפוליסה המוצעת

עד שנת 2008, עובדים במשק שאינם מאורגנים לא זכו בהטבות כחלק מביטוח פנסיוני. על-מנת למנוע מצב בעייתי שכזה, נכנסו רגולציות חדשות עם הרחבה לחוק הביטוח הפנסיוני, כאשר כיום 40% מציבור המועסקים נהנים מתנאי פנסיה משתלמים.

זה נכון שהבעיות הקיומיות שלנו מעסיקות אותנו באופן מספק גם מבלי לתכנן שנים רבות קדימה לעתיד; עם זאת, בימים של אי-יציבות כלכלית, קיימת חשיבות מכרעת בבחירת ביטוח פנסיוני מתאים, תוך תכנון הפנסיה בגיל צעיר. אז בואו נעשה זאת חכם ונכון.

מה חשוב לדעת לפני שבוחרים בביטוח פנסיוני?

  • במידה שאתם שייכים לענף בו חלה חובה לביטוח פנסיה והמעסיק שלכם "שכח" לבטח אתכם בהתאם, הרי שבידכם שמורה הזכות לתבוע את המעסיק בשל הפסד זכויות מהן הייתם נהנים במסגרת ביטוח פנסיוני.
  • ביטוח פנסיוני אינו פריבילגיה לשכירים, שהרי גם עצמאים צריכים לדאוג לעתידם, אלא שמתוקף היותם עצמאיים, עליהם לדאוג לביטוח פנסיוני באופן עצמאי. עצמאי יכול לבחור להפריש מהמשכורת החודשית סך של 16-12%, כאשר הסכום אינו עולה על 9,900 ₪.
  • בשונה מזאת, שכירים מפרישים ממשכורתם החודשית סכום שונה במעט לעומת עצמאיים. עובד שכיר יפריש ממשכורת הברוטו שלו סך של 5%, בעוד שהמעסיק יפריש ממשכורתו אחוז דומה. זאת ועוד, ישנה הפרשת תגמולים גם לטובת אובדן כושר עבודה  ופיצויים, העומדת על 10%, ומופרשת בידי המעסיק. לגבי שכירים – האחריות להפריש תגמולים מושתתת על שיתוף פעולה בין עובד למעביד.

האם קיימים סוגים שונים של ביטוח מנהלים?

לרבים מאיתנו יצא להיתקל יותר מפעם אחת בפרסומת הקוראת לחשוב על עתידכם הכלכלי בטווח הרחוק. בישראל מתחולל מאבק שיווקי עקבי מטעם שלושה תאגידים גדולים למדי. אלו שלוש חברות שלא תבחלנה באמצעים על-מנת לזכות באפשרות לבטח את הלקוחות בביטוח פנסיוני. אולם על-מנת לבחור בחברה המתאימה ביותר, יש לבצע מחקר מעמיק ולא להסתפק בפרסומת טלוויזיה בלבד.

לצורך כך, יש לבחון את תנאי הפוליסה המוצעת על-ידי חברות הביטוח הגדולות. בנוסף, יש לקרוא ולהבין את תנאי היציאה מהפוליסה במידה שתשנו את דעתכם בהמשך. רצוי לקבל הצעות רלבנטיות מהחברות הגדולות ולבחור מתוכן את המתאימה ביותר עבורכם.

את הצעות אלו תשוו אחד לצד השנייה על-מנת לבחון את התנאים. רצוי גם שתתייעצו גם איש מקצוע שימליץ לכם אובייקטיבית על ההצעה הטובה ביותר.

מה עוד חשוב לדעת?

אם הצטרפתם לביטוח מנהלים עד סוף 2012, תוכלו לשמור על מקדם הקצבה, תוך כדי הוזלת עלויות, משמע – דמי ניהול מהפקדה ודמי ניהול מצבירה. ניתן להסתייע בסקרי שוק והשוואה בין ביטוחי מנהלים.

הרעיון מאחורי הרפורמות האחרונות בתחום ביטוח המנהלים והפנסיה הוא לפתוח את השוק לתחרות בריאה בין חברות הביטוח, זאת מבלי לפגוע בזכויות החוסכים, ותוך שילוב הרפורמות בפוליסות שישווקו ללקוחות. הווה אומר – התאמת מסלול השקעה בהתאם לגיל ודמי ניהול מרביים. בנוסף, הורה משרד האוצר על ביצוע הפרדה בין דמי הניהול להבטחת מקדם קצבה לבין דמי ניהול עבור ניהול שוטף של הפוליסה/קרן.

מעוניין לדעת יותר?

מומלץ להסתייע ברשת האינטרנט על מנת להתעדכן בחדשות האחרונות בענייני ביטוח מנהלים והפרשות מהשכר. מדובר בעניין שחשוב לתת עליו את הדעת מוקדם ככל האפשר.